Tvrdohlavost. Právě ona může za vznik konceptu Home Kitchen a jeho současnou tvář. Už od začátku jsme věděli, jak má náš podnik vypadat. A ze své vize jsme nechtěli ani o kousek polevit. A tak jsme nepolevili.

O naší cestě k vysněnému bistru, kde se všichni budou cítit jako doma, si přečtěte níže.

Home Kitchen

Myšlenka na netradiční bistro se zrodila v roce 2004. Chtěli jsme vytvořit místo, kde se stírají rozdíly mezi kuchyní a restaurací, kde personál volně proplouvá mezi zákazníky a kde se potkávají lidé z různých světů. Manažeři, studenti, pražští starousedlíci… A tak vznikl koncept Home Kitchen.

2004

Byla myšlenka, nebylo místo

V roce 2007 bylo jasné, že v Home Kitchen nebudou na stolech ubrusy, obsluha nebude nosit u krku motýlka a jídlo bude každý den jiné a čerstvé. A navíc si celý interiér navrhne v duši skrytý architekt Mirek Strakoš sám. Jenomže zatím nikde v Praze nebylo místo, kde by představy ožily…

2007

První lívance

Sny se konečně staly skutečností v listopadu 2009. V pražské Jungmannově ulici jsme otevřeli první Home Kitchen a vstoupil první host. Objednal si lívance. S domácím jogurtem a čerstvým ovocem. Podle vyladěného receptu Jamieho Olivera je tehdy uvařil gastronomický nadšenec Eduard Ondráček. Svým uměním v kuchyni nastavil laťku pořádně vysoko. V Home Kitchen se proto už od začátku vařila jídla založená na čerstvých surovinách a jen pár ingrediencích. Čistá a jednoduchá kuchyně se opírá o zkušenosti našich babiček i kulinářského mága Gordona Ramsayho. Už od začátku jsme proto dělali třeba marockou kachnu, pomalu pečený bůček nebo cizrnový salát s mangoldem a rajčaty.

2009

Křupe? Křupe!

Půl roku jsme testovali různé mouky a doslova vyvíjeli vlastní kvásek. Ochutnávali jsme své první pokusy, zkoušeli křupavost kůrky. Začátkem roku 2010 jsme vytvořili vlastní chléb, který pečeme každé ráno. A opravdu křupe.

2010

Žemlovka roku

Všichni na ně vzpomínáme – žemlovka, rýžový nákyp nebo buchtičky se šodó. V roce 2010 jsme začali oživovat oblíbená jídla, která jsou pro nás symbolem dětství. Od té doby vaříme klasická jídla podle receptů našich babiček.

2010

Od rána do večera

Pouze obědy už zákazníkům nestačily, začali jsme vařit i večeře. V roce 2011 prodlužujeme denní provoz i na večerní.

2011

Káva z pražírny

Od začátku jsme připravovali kávu značky Danesi, od roku 2013 jsme nabídku doplnili o zrnka z lokální pražírny Coffee Source.

2013

Holešovice

Po pěti letech vaření, pečení a ochutnávání jsme otevřeli další bistro. Tentokrát v Holešovicích. Někteří členové našeho týmu si totiž stěžovali, že nemají kam chodit na kafe. Konkrétně tohle bistro je ale oproti restauraci v centru daleko větší. A díky tomu mohl Miroslav Strakoš ještě víc popustit uzdu fantazii během tvorby interiéru, kterému dominuje dřevo a kov. Kuchaři Standa Riedl a Václav Bolek a jejich tým každý den připravují jinou nabídku složenou ze tří druhů polévek, jednoho hlavního jídla s masem a několika sendvičů a sezónních salátů.

2014

Kozí

Dne 14. 10. jsme otevřeli novou pobočku v Kozí ulici. Je o něco větší než její dvě starší sestry. Máme tu i dvorek a u něj malou klubovnu.

2015

Anděl

A hned v následujícím roce jsme otevřeli další bistro, tentokrát na pražském Andělu.

2016

Cesta z centra města

Po několika letech, kdy jsme se snažili naplno starat o všechny naše pobočky jsme se rozhodli, že toho budeme raději dělat méně, ale pořádně. V roce 2019 jsme se proto rozhodli, že centrum města opustíme.

2019

Plné soustředění

O dva roky později jsme šli ještě o krok dál a usoudili jsme, že svou pozornost nadále chceme věnovat pouze jednomu podniku. Zvítězilo Home Kitchen Holešovice.

2021

Koloniál

Otevřeli jsme koloniál. V Home Kitchen v pražských Holešovicích na vás teď kromě bistra čeká také prodejna s naším pečivem a výběrem té nejlepší zeleniny, farmářských produktů nebo každodenních potřeb pro domácnost. Nákup pro vás rádi připravíme, zatímco si s bistru vychutnáváte kávu či oběd.

2021